Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Materiały do realizacji zajęć z treści programowych dla starszaków (5-6 latki), na środę 29.04.2020

Materiały do realizacji zajęć z treści programowych dla starszaków (5-6 latki), na środę 29.04.2020

 

  1. Zabawa „Domino”

 

Wykorzystajmy domino, ale nie tylko do gry. Zabawmy się w precyzyjne ustawianie kostek tak, by potem przy stuknięciu pierwszej przewróciła się cała reszta, jedna za drugą. To zawsze jest efektowne, a zanim to się wydarzy, dziecko będzie musiało wykazać się dużą sprawnością manualną oraz cierpliwością, bo to rzadko udaje się za pierwszym razem.

Nie macie domina? Poszukajcie zamiennika w.… spiżarni. Nadadzą się mini sucharki albo grzanki z czerstwego pieczywa. Możecie je poukładać na czystej tacy, dookoła ułożyć łąki z sałaty, drzewa z marchewki i brokułów, a nawet wiadukt z wydrążonej dyni lub wyciętej odpowiednio połówki kapusty. Trzeba dużo precyzji i pomocy rodziców, ale za to potem może nastąpić "taka piękna katastrofa"!

 

  1. Zabawa muzyczna „Symfonia”

 

Dzieci na pewno zainteresuje to, że można samemu zrobić instrument muzyczny. Do kieliszków czy szklanek nalejmy wody, do każdej inną ilość. Dziecko, uderzając w nie delikatnie, np. łyżką, uzyska różne wysokości dźwięku. Możemy do tego dołożyć instrument perkusyjny zrobiony z puszki po napoju i ziarenek ryżu czy grochu.

 

  1. Zabawa ruchowa „Krabowe wyścigi”

 

Dzieci imitując sposób poruszania się kraba muszą przejść z punktu A do punktu B. Możecie urozmaicać wyścigi chodzeniem do tyłu lub niesieniem na plecach lekkich przedmiotów.

 

  1. Zabawa „Rozpoznaję smaki”

Przygotuj talerz, a na nim kilka smakołyków o bardzo charakterystycznym smaku. Mogą to być: kwaśna cytryna, słodki miód, gorzka czekolada lub słone paluszki. Zasłoń dziecku oczy, pozwól spróbować każdego produktu i odgadnąć, co to może być?

 

  1. Zabawa rozwijająca zdolność logicznego myślenia „Kalambury”

Kalambury to znana zabawa, polegająca na tym, że jedna osoba coś pokazuje lub rysuje, a druga zgaduje co to może być. Możecie też nieco zmodyfikować zasady gry. Jedno z was wybiera jakąś rzecz w pomieszczeniu, w którym się znajdujecie i za pomocą podobnych, acz nie bezpośrednich słów, próbuje opisać lub zdefiniować ten przedmiot. Druga osoba musi odgadnąć o co może chodzić. Zabawa będzie niezapomniana, ponieważ dziecięce definicje potrafią być naprawdę zabawne.