Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Materiały do realizacji zajęć z treści programowych dla starszaków (5-6 latki), na wtorek 28.04.2020

Materiały do realizacji zajęć z treści programowych dla starszaków (5-6 latki), na wtorek 28.04.2020

 

  1. Zabawa ruchowa „Koń i woźnica”

Zabawa najlepiej wychodzi przy dwójce dzieci, ale gdy jesteś sama z dzieckiem, możesz i ty zagrać jedną z ról (konika). Jedno dziecko jest konikiem – ono dostaje skakankę i trzyma je za obie rączki. Drugie staje za nim i chwyta zabawkę pośrodku. Oboje idą naprzód. Gdy woźnica pociągnie skakankę w prawo, konik musi skręcić w tę stronę. Jeśli pociągnięte zostaną oba końce, koń powinien się zatrzymać. Można zamienić się rolami po jakimś czasie

 

  1. Zabawa ruchowa „Tunel wyobraźni”

Wystarczą dwa, trzy kartonowe pudła, żeby stworzyć tunel albo inną budowlę wprost z naszej wyobraźni. Możemy "przejeżdżać" przez niego jako pociągi, możemy wchodzić do norek jako zwierzątka, możemy urządzać zawody w przeczołgiwaniu się albo zbudować meble dla lalek. Ile dzieci, tyle pomysłów...

 

  1. Zabawa ruchowa „Wspinaczka wysokogórska”

Do tej zabawy potrzebujemy dużej liczby poduszek i koca. Poduchy układamy jedne na drugich, tworząc pagórki, i przykrywamy kocem. Dzieci mogą się po nich wspinać, zdobywając kolejne szczyty. To dobra, ogólnorozwojowa forma ruchu dla dziecka.

Wystarczy potem umówić się, że wokół tego wzniesienia jest woda, i już sterta poduszek może stać się wyspą bezludną dla rozbitka z zatopionego statku.

 

  1. Zabawa naśladowcza „Wędkowanie”

Z kartonów możemy wyczarować staw, w którym będziemy łowić ryby. Wystarczy je odpowiednio udekorować: pomalować na niebiesko i stworzyć dno za pomocą bibuły, kamyków, muszelek. Można też złowić parę smakowitych rybek. Wystarczy wędka (patyk ze sznurkiem, na którego końcu mocujemy magnes) oraz kolorowa ławica (np. z różnokolorowych spinaczy do bielizny, które mają metalową sprężynkę). Łowienie to świetny trening koordynacji ruchów oraz cierpliwości (przecież w wędkowaniu chodzi o ciche, spokojne siedzenie nad wodą, tak by ryby się nie płoszyły). Można zjeść przygotowany uprzednio podwieczorek, urządzić piknik na "trawie" lub połączyć to wszystko ze spaniem w namiocie. Na kolację oczywiście upieczcie ryby w ognisku "na niby".

 

  1. Zabawa rozwijająca wyobraźnię „Kamping”

Przy użyciu koca, krzeseł, może kilku spinaczy do bielizny tworzymy wraz z dzieckiem namiot. Już samo budowanie sprawia frajdę. Potem trzeba się wyposażyć na noc pod namiotem - niezbędne są poduszki, prowiant, latarka oraz misie. Jeśli dziecko tego chce (a namiot jest konstrukcją stabilną), pozwólmy spędzić mu w nim noc. A przynajmniej ułożyć się do snu i docenić wygodę łóżka.