Materiały do realizacji zajęć z treści programowych dla starszaków (5-6 latki), na poniedziałek 27.04.2020
- Zabawa ruchowa: Idziemy na zakupy – wracamy z zakupów
Opis zabawy: Dziecko naśladuje pójście do sklepu z lekką, pustą siatką, a następnie powrót z zakupów z ciężką, pełną towarów torbą.
Wariant II: Dziecko naśladując robienie zakupów wkłada do siatki towary z danego sklepu np. odzieżowego – czapkę, kurtkę, rajstopy…; spożywczego – cukier, mleko, ser, chleb....
- Zabawa: Orzeł – reszka
Zainspirowana zabawą na w kółko – krzyżyk.
Opis zabawy: Rodzic i dziecko na narysowanej planszy kolejno układają monety 1 zł (żetony lub monety różnego koloru) awersem lub rewersem do góry, wygrywa osoba (drużyna), która ma trzy w jednej linii swoje monety.
- Zabawa rozwijająca percepcję słuchową „Głuchy telefon”
„Głuchy telefon” - zabawę zna chyba każdy rodzic, więc jej reguł nie trzeba przypominać; głuchy telefon dostarcza niesamowitej zabawy i dużej ilości śmiechu.
- Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Czary – mary”
Do zabawy przygotowujemy kilka zestawów przedmiotów, np. zestaw I - lusterko, książka, telefon, pierścionek; zestaw II - mała poduszka, parasol, torebka, czapka, szczotka do włosów; zestaw III - suszarka, gazeta, talerz, krem, płyta; każdy zestaw przykrywamy kolorową i nieprzezroczystą chustą i w tym czasie zabieramy z niego jeden przedmiot; po odsłonięciu dziecko powinno zgadnąć, którego przedmiotu brakuje; każdy zestaw może być wykorzystany kilka razy, bo można zabierać z niego różne przedmioty;
- Zabawa matematyczna „Prawo – lewo”
Dziecko wykonuje polecenia rodzica:
Co i gdzie znajduje się w pokoju? Wskaż, gdzie jest prawa, a gdzie lewa strona pokoju. Oznacz na podłodze symboliczną granicę pomiędzy prawą a lewą stroną pokoju, np. za pomocą sznurka. Rozejrzyj się dookoła i powiedz, co znajduje się po prawej, a co po lewej stronie pokoju. Narysuj 3 przedmioty, które są po prawej stronie i 3 które są po lewej stronie Twojego pokoju.