Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Materiały do realizacji treści programowej, dotyczącej zabaw ruchowych w warunkach domowych, dla grupy dzieci młodszych (3–4-latki)

Materiały do realizacji treści programowej, dotyczącej zabaw ruchowych w warunkach domowych, dla grupy dzieci młodszych (3–4-latki)

  1. Zabawa na spostrzegawczość „Okno”

Rodzic wycina w gazecie na środku koło o średnicy ok. 1,5 cm. Kładzie pod gazetą mały przedmiot tak, aby dziecko go nie widziało i żeby przez otwór widać było tylko niewielki jego fragment. Dobrze jest wybrać małe przedmioty i na początku pokazywać dziecku tylko najtrudniej rozpoznawalne części. Dziecko patrzy przez otwór i zgaduje, jaki to przedmiot. Za każdym razem, gdy się pomyli, rodzic nieznacznie przesuwa gazetę z otworem tak, żeby pokazać nieznane części przedmiotu.

  1. Zabawa na szybkość i refleks „Zapasy kciuków”.

Dziecko i rodzic łączą dłonie, trzymając się wszystkimi palcami oprócz kciuków. Następnie odliczają 1,2,3, start! I każdy zawodnik stara się swoim kciukiem przycisnąć do dołu i unieruchomić kciuk przeciwnika, nie wypuszczając jego dłoni. Zawodnik, któremu uda się przycisnąć kciuk przeciwnika i trzymać go nieruchomo przez trzy sekundy, wygrywa rundę. Zazwyczaj rozgrywa się trzy rundy, żeby wyłowić zwycięzcę.

  1. Zabawa na szybkość i refleks „Łapki”

Rodzic i dziecko stoją twarzami do siebie. Jeden z nich wysuwa przed siebie dłonie wewnętrzną stroną do góry, a drugi kładzie na nich swoje dłonie wewnętrzną stroną do dołu. Pierwsza osoba musi szybko odwrócić jedną lub obie dłonie i z góry uderzyć ręce przeciwnika. Druga osoba musi w tym samym czasie szybko zareagować i cofnąć swoje dłonie, żeby uniknąć klapsa. Jeśli pierwsza osoba nie zdąży dać drugiej klapsa, role się zmieniają. Jeśli uda jej się uderzyć dłonie przeciwnika, zostają w tej samej pozycji.

  1. Zabawa usprawniająca narząd mowy „Drażetki i słomka”

Rodzic z dzieckiem siadają przy stole, każdy trzyma w ustach słomkę. Przed nimi leżą po dwa talerze, na których kładziemy po dziesięć drażetek (mogą to być też kółka wycięte z papieru kolorowego). Zawodnicy muszą przenieść drażetki (lub papierowe kółeczka) z jednego talerza na drugi, zasysając je tak by przylgnęły do końca słomki. Zwycięża osoba, która najszybciej przeniesie swoje drażetki.

  1. Zabawa ruchowa na podłodze „Małe zapasy”

Jedna osoba leży na ziemi na brzuchu a druga klęczy obok niej. Gdy pierwsza z nich powie start, druga próbuje podnieść jej brzuch i trzymać go przez chwilę nad ziemią. Jeśli uda się jej policzyć do dziesięciu ciągle trzymając przeciwnika w górze, wygrywa ten pojedynek. W drugiej turze przeciwnicy zamieniają się rolami.