Materiały do realizacji treści programowej na wtorek 14.04.2020 dla dzieci 5-6 letnich (starszaki)
- Zabawa ruchowa na torze wodnym z butelek
Ta zabawa wpływa na koordynację, balansowanie i czucie całego ciała. Za pomocą taśmy klejącej rodzic łączy ze sobą wypełnione wodą butelki. W ten sposób powstanie długi tor wodny, który posłuży nam za równoważnię. Z powodzeniem możecie państwo bawić się ze swoimi dziećmi, wymyślając na nim różne zadania; przechodzenie po torze utrzymując równowagę, przeskakiwanie,.
- Zabawa ruchowa z elementem skoku
Klasyczna wersja gry polega na tym, że jedna osoba przeskakuje przez plecy drugiej osoby, która jest pochylona, ale można ją nieco zmodyfikować w zależności od wzrostu zawodników. W przypadku maluchów, niech jedno dziecko zwinie się w kulkę, a drugie niech spróbuje przejść nad nim okrakiem, większe dzieci z kolei mogą spokojnie podjąć próbę przeskoczenia przez plecy dorosłych zawodników. Sprawdź jak dużo przeskoków uda Ci się wykonać pod rząd. Możecie się też zamieniać miejscami, najpierw przeskakujesz przez plecy jednego zawodnika, a potem zamieniacie się rolami i to przez Twoje plecy przeskakuje drugi zawodnik.
- Zabawa ruchowa „Klapsy”
Dziecko i rodzic chwytają się tymi samymi, czyli np. lewymi bądź prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego partnera w pośladek.
- Zabawa ruchowa „Pistolety miłości”
Zamiast klasycznej strzelanki, można się pobawić w pistolety miłości – najpierw strzelacie do siebie z paluszków udających pistolety, a następnie turlacie i przytulacie z miłości po podłodze.
- Zabawa relaksacyjna „Babcia placek ugniatała"
Rodzic mówi wierszyk, wykonując masaż na pleckach dziecka.
Babcia placek ugniatała, (naciskamy plecy dziecka płasko ułożonymi dłońmi)
wyciskała, wałkowała. (ściskamy dziecko za boki, przesuwamy płasko obie dłonie jednocześnie)
raz na prawo, raz na lewo. (przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach)
Potem trochę w przód i w tył,
żeby placek równy był.
Cicho… cicho… placek rośnie (nakrywamy dziecko rękoma lub całym ciałem)
w ciepłym piecu u babuni.
A gdy będzie upieczony (głaszczemy dziecko po plecach)
każdy brzuch zadowolony.