- Zabawa ruchowa ze śpiewem „Hołki – Połki”
Dziecko ustawia się twarzą w stronę rodzica - prowadzącego. Tekst piosenki: - prawa ręka w przód prawa ręka w tył, przód, tył, przód, tył byś szczęśliwym był (czynności wykonywane tak jak brzmi tekst) - tańczyć hołkipołki, śpiewać cały czas ( ręce uniesione w bok przedramiona ugięte dłonie skierowane ku górze i obracamy się wokół własnej osi) 15 Przewodnik metodyczny $✎ Poznajmy się nawzajem - taniec to właśnie to (zatrzymujemy się i unosimy prawą rękę w górę aż do wyprostu w stawie łokciowym) - chodź tańczyć hołkipołki, chodź tańczyć hołkipołki, chodź tańczyć hołkipołki taniec to właśnie to. (robimy haczyki i kręcimy się w parach, po każdym „chodź tańczyć hołkipołki zmieniamy rękę”, na słowa taniec to właśnie to (zatrzymujemy się i unosimy prawą rękę w górę aż do wyprostu w stawie łokciowym). Powtarzamy tekst piosenki podając kolejną część ciała np. lewa ręka, prawa noga, lewa noga, brzuszek, kolana, głowa itd.
- Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Kot jest –kota nie ma”
Dzieci przemieszczają się na czworakach popiskując jak myszki na hasło: kot jest przyjmują pozycję niską Klappa (siad klęczny, opad tułowia w przód ręce wyprostowane przy głowie leżą na podłodze) ważne żeby w tej pozycji kolana były złączone, pupa opierała się na piętach, stopy oparte grzbietowo o podłogę, plecy proste. na hasło: kota nie ma dzieci przemieszczają się na czworakach.
- Zabawa ze śpiewem do piosenki ludowej „Nie chcę Cię…”
Nie chcę cię, nie chcę cię,
Nie chcę cię znać.
Choć do mnie, choć do mnie
Rączki mi dać.
Prawą mi dać, lewą mi dać.
I już się na mnie nie gniewać.
- Ćwiczenie z woreczkiem
- przekładanie woreczka z ręki do ręki z przodu i z tyłu
- przekładanie woreczka z ręki do ręki nisko za plecami i wysoko nad
głową
- kładziemy woreczek na głowę i wykonujemy skłon głowy w przód woreczek spada na ziemię, podnosimy woreczek i powtarzamy tę czynność 5 razy
- ćwiczenie jak wyżej tylko wykonujemy skłon głowy w tył, później to
samo na prawy i lewy bok.
- kładziemy woreczek na głowę i na hasło: hop wykonujemy przysiad
podparty (woreczek nie może spaść z głowy), a następnie wracamy do
pozycji wyjściowej. Powtarzamy ćwiczenie kilkakrotnie.
- z postawy zasadniczej unosimy raz prawą raz lewą nogę i za każdym
razem przekładamy woreczek pod kolanem
- w siadzie podpartym o nogach ugiętych woreczek leży między stopami. Dzieci chwytają woreczek obiema stopami unoszą go w górę, następnie odkładają na podłogę, ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
- ćwiczenie jak wyżej tylko po uniesieniu nóg w górę woreczek puszczamy.
- w siadzie podpartym o nogach ugiętych palce stóp oparte na woreczku. Ruch: przesuwamy woreczek stopami jak najdalej do przodu i przysuwamy również palcami stóp jak najbliżej do siebie.
- ćwiczenie jak wyżej tylko raz ćwiczy prawa stopa raz lewa.
5. Ćwiczenia oddechowe
Dziecko i rodzic leżą na brzuchach na dywanie twarzami do siebie i przedmuchują do siebie zgniecioną w kulkę chusteczkę higieniczną.