Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Materiały do realizacji treści programowej, dotyczącej zabaw ruchowych w warunkach domowych, dla grupy dzieci starszych (5-6 latki)

Materiały do realizacji treści programowej, dotyczącej zabaw ruchowych w warunkach domowych, dla grupy dzieci starszych (5-6 latki)

 

  1. Zabawa na szybkość i refleks „Dłonie”

Rodzic z dzieckiem siada przy stole. Pierwsza osoba kładzie na blacie stołu swoją wewnętrzną stroną dłoń (np. rodzic), a dziecko kładzie dłoń na niej. Rodzic wyciąga swoją dłoń z samego dołu i kładzie ją na górze. Dziecko robi to samo. Dłonie mają przesuwać się coraz szybciej aż do rozpadu piramidy.

  1. Zabawa w wybieranie „Złoto i srebro”

Dziecko i rodzic stoją twarzą do siebie w odległości około trzech metrów, trzymając ręce z tyłu. Jedna osoba(rodzic) porusza się do przodu, stawiając jedną stopę tak, że pięta wysuniętej stopy dotyka palców drugiej stopy. Dziecko mówi wtedy „Złoto”. Potem dziecko robi to co wcześniej rodzic a rodzic mówi srebro. Stopniowo zbliżacie się do siebie, wymawiając nazwy swoich medali. Gdy osoba, na którą wypadła kolej zrobienia następnego ruchu uważa, że jest wystarczająco blisko drugiej osoby, mówi „wchodzę” i próbuje powoli nadepnąć na stronę przeciwnika. Jeśli uda jej się to zrobić, mówi „Pasuje” i stawia swoją stopę na ukos między pierwszą stopą a tą, na którą przed chwilą nadepnęła. Osoba, której udało się nadepnąć na stopę przeciwnika, zaczyna następną zabawę.

  1. Zabawa ekspresyjna „Pisanie w powietrzu”

Rodzic powoli pisze palcem wskazującym kolejne litery wybranego przez siebie słowa. Dziecko stara się odgadnąć jakie to słowo i po skończeniu pisania wypowiada to słowo na głos. Potem następuje zamiana. Można w tej zabawie wprowadzić punktację (żetonową, nakrętkową) – jeśli odgadniemy słowo, mamy jeden punkt.

  1. Zabawa ruchowa „Stragan”

Rodzic na podłodze wyznacza koło, np. taśmą malarską kredą, można tez wykorzystać linie utworzone przez płytki czy panele. Rodzic jest sprzedawcą i ustawia wybrane przez siebie produkty na zaznaczonym obszarze, po czym siada w środku koła. Dziecko jest złodziejem, porusza się na czworakach i próbuje okraść właściciela straganu. Sprzedawca może zapobiec kradzieży, jeśli dotknie złodzieja nie wychodząc poza koło. Złapany złodziej potem staje się sprzedawcą.

  1.  Zabawa zręcznościowa „Kubek i kulka”

Rodzic robi mały otwór na dnie kubka. Potem przeciąga sznurek przez ten otwór i zawiązuje supeł na jego końcu. Na drugim końcu sznurka umieszcza plastelinową kulkę, której obwód wynosi około 3 centymetry. Oddaje kubek dziecku. Gdy kulka wisi swobodnie na sznurku, zadaniem dziecka jest wykonanie szybkiego ruchu, który sprawi że podskoczy i wpadnie do środka kubka. Jeśli w zabawie uczestniczy więcej osób, staraj się to robić lepiej niż inni.