Materiały do realizacji zajęć z treści programowych dla starszaków (5-6 latki), czwartek 30.04.2020
- Zabawa ruchowa „Trzymaj się ziemi”
Dwaj uczestnicy zabawy (rodzic i dziecko), stają przodem naprzeciw siebie na odległość wyciągniętej ręki. Stopy mają zwarte, ręce ugięte w łokciach na wysokości ramion, a dłonie otwarte zwrócone na zewnątrz. Na znak prowadzącego starają się, uderzając dłońmi w dłonie przeciwnika lub unikając jego uderzeń, zmusić go do poruszenia nóg. samemu zachowując postawę wyjściową. Można grać na punkty lub na czas.
- Walka do pierwszego uśmiechu
W walce biorą udział dwaj uczestnicy (rodzic i dziecko), uzbrojeni w papierowe rulony albo inne przedmioty, mogące w pojedynku pełnić rolę mieczy, np. duże łyżki wazowe, trzepak do piany, kawałki gumowego węża, chwasty o twardej łodydze.
Uczestnicy stają naprzeciw siebie z poważnymi minami. Ich zadaniem jest rozśmieszenie przeciwnika. Drugą zasadą gry jest markowanie ciosów, bez dotykania przeciwnika. Jeśli obaj uczestnicy przez cały czas walki utrzymają powagę, to przegrywa ten. który dotknął swym mieczem" przeciwnika. Stąd taktyka gry może być dwojaka: Rozśmieszyć przeciwnika grymasami twarzy albo opowiadaniem dowcipów. Uczestnikom wolno mówić bez ograniczeń. Wystawić się na cios przeciwnika. Walka trwa określony czas (np. 2 minuty). Może być jednak zakończona wcześniej, jeśli jeden z zawodników przegra.
- Zabawa ze śpiewem „Tralalala”
Rodzic ustala, jakie piosenki znają on i dziecko i podaje zasady gry. Każdy będzie śpiewał solo jedną zwrotkę wskazanej przez rodzica piosenki. Tuż przed występem grający musi wybrać z alfabetu jedną literę, na przykład literę Ł, Podczas śpiewu zamiast słowa zawierającego tę literę musi zaśpiewać tralala. Jeśli wskazaną piosenką jest np. Poszła Karolinka, to zaśpiewa Tralala zamiast słowa poszła. Każdy śpiewak, który bezbłędnie wykona swoją piosenkę, przechodzi do następnego etapu eliminacji, w którym weźmie udział w jakiejś innej grze lub konkursie.
- Zabawa na refleks „Czekolada”
Akcesoria (zabawki): widelec, nóż, talerzyk, kurtka (lub sweter) i inne części garderoby np. szal, czapka, rękawiczki, kostka do gry, pyszna czekolada.
W zabawie mogą brać udział wszyscy zainteresowani, również ci, którzy dla kawałka czekolady zrobiliby wszystko. Na krześle lub (najlepiej) kocu kładziemy talerz, na nim nie rozpakowaną czekoladę, a obok sztućce. W innym miejscu układamy te części garderoby, którymi dysponujemy. Każdy z uczestników rzuca kostką, a w momencie, gdy wyrzuci szóstkę wstaje ze swego miejsca, ubiera na siebie rzeczy, np. rękawiczki, w których próbuje otworzyć smakołyk i za pomocą widelca i noża kroi na kawałki. Szczęśliwiec ma niewiele czasu na delektowanie, ponieważ kolejna osoba właśnie wyrzuciła szóstkę. Ma ona prawo konsumować ową słodycz, ale musi założyć te rzeczy, które włożył na siebie przeciwnik. A pozostali uczestnicy z nadzieją w oczach próbują wyrzucić szczęśliwą liczbę. Zabawa trwa do momentu zjedzenia całej czekolady.
- Zabawa naśladowcza „Plum, plum”
Zabawa polega na naśladowaniu wodzireja, który powinien stać w miejscu dobrze widocznym dla wszystkich. Wyciąga przed siebie lewą rękę, która symbolizuje lustro wody. Prawa ręka natomiast symbolizuje rybkę. Jeżeli prowadzący rybką (prawą ręką) ruchem półkolistym "wyskoczy" nad wodę (lewą rękę), wszyscy muszą klasnąć. Gdy natomiast "wskoczy pod wodę" klaskać nie wolno. Kto się pomyli odpada, a ostatni gracz wygrywa i prowadzi grę dalej.