Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 36 w Kielcach

Materiały do realizacji treści podstawy programowej . Propozycje aktywności na dzień 27.04.2020r.

DRODZY RODZICE .

Wykonując z dziećmi zamieszczone poniżej propozycje zabaw , należy uwzględnić czas poświęcony na ich realizację , który dla dzieci 3 letnich wynosi ok 15 min ( nie dłużej) . Trzeba pamiętać aby wykonywane zadania w pozycji siedzącej , wymagające skupienia , przeplatać zajęciami ruchowymi .

W dniu dzisiejszym proponujemy następujące zajęcia .

Temat dnia : Moja okolica mnie zachwyca !

1. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej „Łazienki”.

Drodzy Rodzice przeczytajcie dzieciom poniższe opowiadanie .

Olek bardzo lubi chodzić do przedszkola. Najbardziej cieszy go zabawa w ogródku oraz wycieczki. Jednak, kiedy pani wspomniała, że planuje wyjście do Łazienek, Olek posmutniał.

– Do łazienek? Mnie się wcale nie chce siusiu…

– Łazienki Królewskie to znany warszawski park położony wokół pięknego pałacu – wyjaśniła pani.

– A ja już tam byłem… – jęknął Maciuś.

Pogoda była słoneczna, a park okazał się pełen niespodzianek. Dzieci odwiedziły Amfiteatr, gdzie w dawnych czasach odbywały się przedstawienia dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani powiedziała, że wciąż można tu podziwiać sztuki teatralne i koncerty.

– Ten król miał na imię tak jak ja – ucieszył się Staś. – Ciekawe, czy lubił frytki…

– Wtedy nie znano frytek – wyjaśniła pani.

W południowej części Łazienek znajdowała się wielka misa, a nad nią rzeźba lwa wypluwającego wodę.

– Zobaczcie, jakie źródełko! – pisnęła Zosia. – Możemy umyć ręce?

– Oczywiście.

– A ten lew gryzie?

– Nie, to tylko fontanna w kształcie lwiej głowy – uspokoiła ją pani.

– Ja już tu byłem – jęknął po raz drugi, Maciuś.

– Ale marudzisz – zdenerwował się Olek.

W stawie pływały ogromne pomarańczowe karpie. Podczas, gdy pani pokazywała dzieciom sikorki, Zuzia z Kubą postanowili nakarmić karpie resztkami bułki, którą Zuzia zabrała na wycieczkę. Gdy tylko pani to zauważyła, powiedziała dzieciom, że w każdym parku obowiązuje regulamin. W Łazienkach Królewskich zgodnie z regulaminem nie wolno karmić zwierząt i rozsypywać im pokarmu. Nie wolno także dotykać zwierząt w szczególności wiewiórek i pawi.

– Ja już tu byłem – znów odezwał się Maciuś.

Nawet wiewiórki nie wywołały uśmiechu na jego buzi. Jednak przy wyjściu z parku, Maciuś zaskoczył wszystkich.

– Tutaj nie byłem! Co to za pan pod żelaznym drzewem? – zapytał, wyraźnie ożywiony.

– To jest pomnik Fryderyka Chopina, polskiego kompozytora i pianisty. A drzewo, pod którym siedzi, to wierzba, symbol Polski. Maciuś po raz pierwszy uśmiechnął się od ucha do ucha i powiedział:

– Też bym chciał taki pomnik w mojej łazience…

Kolejnym punktem wycieczki była stadnina koni znajdująca się nieopodal Warszawy. – Konie! – zawołał nagle rozradowany Olek. Rzeczywiście, za ogrodzeniem spokojnie pasły się konie: brązowe, czarne, nakrapiane i nawet jeden biały. Dzieci mogły je pogłaskać po mięciutkich chrapkach. Były tam nawet dwa kucyki z warkoczykami zaplecionymi na grzywach.

– Może zamiast psa rodzice zgodzą się na konia? – pomyślał Olek.

– Tylko gdzie on by mieszkał? Muszę to jeszcze przemyśleć.

• Porozmawiajcie teraz na temat treści przeczytanego tekstu , możecie wykorzystać poniższe pytania: − Dokąd dzieci wybrały się na wycieczkę? − Co znajdowało się w parku w Łazienkach Królewskich? − Jaki kształt miała fontanna, którą zobaczyły dzieci w parku? − Jakie zwierzęta dzieci wydziały w parku? − Jak się nazywa słynny polski muzyk, którego pomnik znajduje się w warszawskich Łazienkach? − Gdzie dzieci udały się po zwiedzeniu Łazienek?

2. Praca plastyczna – Moja okolica .

Do wykonania pracy potrzebne będą : duża kartka lub arkusz papieru , nożyczki , klej , gazety kolorowe, kredki , folia aluminiowa ( jeśli macie ją w domu ). Waszym zadaniem jest wykonać obrazek przedstawiający Waszą okolicę . Porozmawiajcie i wspólnie ustalcie , jakie miejsca chcecie przedstawić. Z kolorowych gazet wytnijcie np. : domy , postacie ludzi , zwierzęta , samochody... . Folię aluminiową wykorzystajcie do stworzenia ulic ( jeśli jej nie macie to narysujcie ten element pracy ). Ułóżcie przygotowane elementy na kartce i je przyklejcie , kredkami możecie dorysować brakujące elementy .

3. Improwizacje ruchowe do utworu F. Chopina Mazurek As-dur .

Poproście dzieci, aby wygodnie położyły się na dywanie, zamknęły oczy i wysłuchały utworu F. Chopina. Następnie niech w dowolny sposób wyrażą ruchem to, o czym według nich opowiada muzyka. Link do utworu poniżej .

https://youtu.be/oLUoju3Dse8

 

MIŁEGO DNIA I BAWCIE SIĘ DOBRZE :)

Zachęcam do kontaktu na grupowym mailu :biedronki@ps36.kielce.eu
 

Propozycje oparte o miesięczny plan pracy na miesiąc kwiecień 2020r. , program „Wokół przedszkola” W. Żaba – Żabińska , M . Kwaśniewska , J . Lendzion , oraz materiały edukacyjne Wydawnictwa MAC .