- Odtwarzanie przez dzieci opowieści ruchowej. Rodzic czyta, dziecko wykonuje. (pomysł zaczerpnięty ze strony https://przedszkolankowo.pl/2016/12/18/jestem-dzielny-samodzielny-scenariusz-zajec-ruchowych-z-wykorzystaniem-opowiesci-ruchowej/)
Jak co dzień rano gdy budzik dzwoni drrrr… każdy przedszkolak jest już wyspany. Otwiera oczy, podnosi głowę, już jest gotowy by wstać (dzieci wstają). Po takiej nocy dobrze przespanej mocno się przeciągamy. Raz w jedną stronę, raz w drugą stronę. I teraz na pewno już się obudziliśmy!
Więc co teraz robić? Przedszkolak wie! Najpierw się umyć musimy! Więc do łazienki ładnie pójdziemy, a tam umyjemy rączki, buzię, szyję… no i zęby też przedszkolak myje. Więc bierzemy szczoteczki i pastę. Okręcamy pastę, wyciskamy na szczoteczkę i szorujemy…. Hmmm chyba już jesteśmy czyściutcy.
Więc zapraszam na śniadanie. Siadamy do stołu, jemy kanapeczki, pijemy herbatkę. Ale co to, za gorące, więc dmuchamy by ostudzić ją troszkę. Śniadanko zjedzone?! Oczywiście. Więc pora do przedszkola się wybrać.
Ubieramy spodnie. Najpierw na jedną nogę, potem na drugą nogę, szybko też skarpetki włożę! Teraz bluzkę nakładamy najpierw przez głowę, i dwie rączki wkładamy. No już prawie gotowi jesteśmy! Teraz tylko buty nakładamy na jedną nogę i na drugą też! Kurtkę nakładamy ,szalika na szyję, czapkę na głowę, rękawiczki na ręce i gotowe!
Bierzemy mamę za rękę i ruszamy w drogę! Najpierw powoli spacerkiem, teraz przyśpieszamy bo już czas nas goni, teraz biegiem ruszamy do drzwi przedszkolnych. STOP! Jesteśmy na miejscu, więc do szatni wchodzimy i się rozbieramy. Ściągamy czapkę, szalik, rękawiczki, kurtkę buty. Zakładamy kapcie na jedną nogę na drugą też. Na pożegnanie mamie machamy, najpierw jedną rączką, teraz drugą i buziaka posyłamy… I do sali w poskokach wesołych ruszamy. A tam pani do kółeczka z uśmiechem nas woła, włącza muzykę i do zabawy woła…
A gimnastyka dobra sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę i w przód i w bok
Skok do przodu, w górę skok
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty x2
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos!
Jednak zabaw jest już koniec, wszyscy się zmęczyli… więc gdy mamę zobaczyli, poszli z nią do domu. A tam pora już na spanie wszyscy już ziewają. Pora do łóżeczek się położyć i zasnąć.
- Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki „Idzie zuch” https://youtu.be/32ui5rhtq1I
- Zabawa paluszkowa „Dziesięć palców”
Rodzic mówi wierszyk i pokazuje, dopóki maluch się nie nauczy
- Mam dziesięć palców małych
i wszystkie są moje.
Jak chce to nimi zrobię
Wiele rzeczy wspaniałych.
Mogę zamknąć je mocno
I otworzyć szeroko.
Mogę złożyć je razem
Albo schować za siebie.
Mogę podnieść je w górę
Lub opuścić je w dół.
- Ćwiczenia ruchowe metodą P. Dennissona - propozycje
Ruchy naprzemienne.
Krążenie szyją - ćwiczenie to, poprzez wydłużenie mięśni w obrębie barków i szyi, odblokowuje przepływ krwi do mózgu, co pomaga w głośnym czytaniu.
Oddychanie przeponowe - ćwiczenie to zwiększa pojemność płuc, poprawia dotlenienie organizmu, co wpływa korzystnie na głos w czasie czytania.
Kołyska - wykonywanie tego ćwiczenia wzmaga aktywność obu półkul mózgowych ułatwiając głośne czytanie.
- Zabawa ruchowa w oparciu o metodę Paula Dennissona „Luźne skłony”.
To ćwiczenie służy odczuwaniu uziemienia i stabilności, wzrokowej integracji, czytaniu ze zrozumieniem, liczeniu w pamięci, myśleniu.
Dziecko stoi, krzyżuje nogi w kostkach, robi luźny skłon tułowia do przodu wyciągając ręce przed siebie (jakby oddając ciało działaniu przyciągania ziemskiego).